Wymiana oleju silnikowego w samochodzie

autopacz logo
Przejdź do treści

Wymiana oleju silnikowego w samochodzie

Autopacz
Opublikowane w Autopacz · 13 Marzec 2022
Tags: wymianaolejusilnikowego
Każdy kierowca wie, a przynajmniej powinien wiedzieć, jak duży wpływ ma olej na kondycję silnika. Olej silnikowy odpowiada za ochronę komponentów przed zatarciem. Zmniejsza także temperaturę pracy i zapewnia prawidłowe działanie silnika. Olej silnikowy jest najistotniejszym płynem, który powinien być wymieniany regularnie, wraz z filtrem. Na temat wymiany oleju w samochodzie narosło wiele mitów i niedopowiedzeń. Tymczasem prawda jest znacznie prostsza i bardziej oczywista, niż może się wydawać.
Zamiast olej wymieniać, można go dolewać – mit
Spora część osób twierdzi że wymiana oleju nie jest konieczna, jeśli będziemy go dolewać w miarę na bieżąco. To wielki mit. Po pierwsze, jeśli zużycie oleju w samochodzie jest tak duże, że należy go uzupełniać litrami, samo w sobie dowodzi to że z silnikiem najlepiej już nie jest i należy oddać go do przeglądu. Oczywiście większość producentów dopuszcza pewne zużycie oleju, jednak zwykle mieści się to w przedziale od 100 do 200 ml na 1000 km. Jeśli jednam musimy dolewać litr lub dwa litry co taki przebieg, oznacza to poważną awarię silnika. Po drugie, same dolewki oleju nie załatwiają sprawy. Wymieniając olej i spuszczając zużyty olej z miski olejowe, poprzez znajdujący się tam korek spustowy, wraz z olejem usuwamy inne zanieczyszczenia, które zebrały się na dnie miski. To przede wszystkim osady i nagar. Spływają one z olejem, pozostawiając miskę czystą. W przypadku dolewania oleju do silnika, zanieczyszczenia w dalszym ciągu w nim pozostają.
Nie trzeba wymieniać filtru oleju – mit
Tak samo jak ważny jest olej silnikowy, tak samo ważny jest również filtr oleju. Jak sama nazwa wskazuje, odpowiada on za filtrowanie oleju i wychwytywanie z niego cząstek stałych, np. opiłków metalu. Odkładają się one w warstwie filtracyjnej, dzięki czemu na powierzchnie tłoków trafia wyłącznie czysty, bezpieczny olej. Częstotliwość wymiany filtrów jest taka sama jak oleju. Pozostawienie starego filtru grozi tym, że nie będzie on spełniać swojej roli należycie i może dojść do uszkodzenia silnika.
Klasa i rodzaj oleju silnikowego nie mają znaczenia – mit
Można wyróżnić 3 podstawowe grupy olejów silnikowych: mineralne, półsyntetyczne oraz syntetyczne. Każdy producent informuje w instrukcji o tym, jaki rodzaj oleju powinien być stosowany w danym silniku. Należy przestrzegać tych zaleceń, zarówno jeśli chodzi o sam gatunek oleju, jak i klasę jego lepkości i pozostałe specyfikacje. Natomiast jeśli chodzi o konsekwencje złego doboru oleju, to mogą nimi być rozszczelnienie silnika lub jego przegrzanie, jeśli wykorzystany zostanie olej o zbyt niskich parametrach. Na koniec należy potwierdzić jedną ważną rzecz – mając do wyboru jazdę samochodem bez oleju lub na jakimikolwiek oleju samochodowym, to drugie wyjście jest rzecz jasna bezpieczniejsze. Dodajmy tylko że chodzi o dojazd do najbliższego warsztatu, celem naprawy.
Samodzielna wymiana oleju jest trudna – mit
Tak naprawdę mając podstawową wiedzę i narzędzia, każdy jest w stanie wymienić olej w swoim samochodzie. Wymaga to jednak odpowiedniego przygotowania. Aby spuścić olej przy pomocy korka w misce olejowej, należy wejść pod auto – można do tego wykorzystać kanał lub podnośnik odpowiednio zabezpieczony. Do wymiany oleju potrzebować również będziemy pewnych narzędzi – klucz od odkręcenia korka oleju, pojemnik do którego spuścimy zużyty olej, lejek i klucz do odkręcenia filtra oleju. Nie dysponując tymi rzeczami i musząc je kupić, warto rozważyć zlecenie wymiany oleju w warsztacie. Na pewno będzie to wykonane szybciej i sprawniej, a cena również może okazać się przystępniejsza.
Zużyty olej należy oddać do utylizacji – prawda
Stary olej samochodowy to odpad niebezpieczny. Co należy z nim zrobić? Oddać do utylizacji. Niedopuszczalne jest wylewanie takiego oleju do kanalizacji, szamba czy do gruntu. Gospodarka odpadami niebezpiecznymi powinna być prowadzona przez każdą gminę – wskazuje ona miejsca, w których odpłatnie lub bezpłatnie taki olej można pozostawić. Inną opcją jest wizyta w warsztacie samochodowym i zapytanie czy można u nich taki zużyty olej pozostawić. W większości przypadków warsztaty posiadają specjalne, duże pojemniki, do których ten olej się wlewa.


0
recenzje

Wróć do spisu treści