Kiedy zmienić opony z letnich na zimowe?

autopacz logo
obraz 1
Przejdź do treści

Kiedy zmienić opony z letnich na zimowe?

Autopacz
23 Listopad 2021
Tags: zmianaoponletniezimowe
Na szczęście, można zaskoczyć zimę.
Każdego roku, wszyscy dookoła śmieją się, że zima znów zaskoczyła kierowców. Na szczęście, można zaskoczyć zimę i zwyczajnie przygotować się do niskich temperatur na drogach, dużo wcześniej.
W państwie Polskim, nie istnieje obowiązek zmiany opon w którąkolwiek porę roku.
Jest to jedynie zalecane, ze względu na bezpieczeństwo. Każda z opon, zarówno letnia jak i zimowa, ma inną budowę i inny skład materiału. Dlatego też, przystosowane są do różnych warunków pogodowych i powinno się je przynajmniej dwa razy w roku wymienić. Istnieją też opony całoroczne, które spełniają swoją rolę zarówno w wysokich jak i niskich temperaturach, jednakże, sprawdza się tu czasem też powiedzenie, że jak coś jest od wszystkiego to jest do niczego. Mając opony wielosezonowe trzeba być przygotowanym na to, że znacznie szybciej zużywają się latem, niż letnie opony , a zimą ich przyczepność wcale nie jest tak dobra jak w oponach zimowych. Ich największą zaletą natomiast jest brak konieczności składowania opon. Gdy się zużyją, po prostu kupujemy i zakładamy kolejne.
Opony letnie
Opony letnie, są stworzone z twardej mieszanki, która w dodatnich temperaturach staje się miękka, a to czyni ją bardziej skłonną do dostosowania się zarówno do mokrych jak i suchych powierzchni. Ich bieżniki, najczęściej pokryte są prostym blokowym wzorem, który daje możliwość zwiększenia sterowności,poprawia jakość jazdy i skraca długość hamowania.
obraz 2
Opony zimowe
Natomiast opony zimowe, posiadają bieżnik, który składa się z bardzo wielu wąskich rowków w blokach bieżnika. Dzięki temu, gdy pojazd porusza się po śniegu, ten dostaje się do środka, wbijając w śnieg, błoto i lód, tym samym zwiększając przyczepność do drogi. Zbudowane są z miękkiej mieszanki kauczukowej, która doskonale sprawdza się przy niższych temperaturach.
obraz 1
Kiedy więc powinniśmy zmienić opony z letnich na zimowe?
Zakłada się, że opony w samochodzie powinno się zmienić, w momencie, w którym zaczynamy rejestrować temperatury, poniżej 7 stopni celsjusza. Wtedy też, opony letnie przestają spełniać swoją rolę, z racji gorszych warunków na drodze i znacznie gorszej przyczepności. Twierdzenie, że z bardziej ostrożną jazdą, można jeździć na letnich oponach cały rok, najczęściej kończy się stłuczką. Dlatego też, warto śledzić prognozy pogody i zmienić opony, zanim spadnie pierwszy śnieg i wszyscy ruszą do warsztatów samochodowych, na ostatnią chwilę.


0
recenzje

Wróć do spisu treści